Poslednodobní muzično

24. october 2013 at 22:24 | Inna Centi |  Krabička s orchestrem a gramofon
Nevím, jak vy, ale já mám pro každé roční období nějaký určitý typ či žánr písniček, který do určité míry preferuji před jinými. Aspoň jsem si všimla, že jakmile přijde podzim, dost často poslouchám folk metal a je jedno, jestli jde o písničky spíše pochmurné nebo naopak o písničky veselé. Pokud jde o jakékoliv jiné roční období, zdá se, že poslouchám naprosto cokoliv nezávisle na žánru, nebo v každý rok v určité době preferuji vždy něco jiného. Jen u podzimu prostě dávám zásadně přednost folk metalu - minule to například byli Ensiferum a Finntroll, po nich nálsedovala Arkona a pokud vím, docela často jsem poslouchala i Eluveitie a průběžně to celé prokládala i symphonic metalovými Nightwish a Within Temptation. Ovšem takové Turisas poslouchám pořád. Ale hezky postupně.


Arkona. Tuhle folk black metalovou (jinak řečeno taky "pagan metalovou") kapelu z Ruska poslouchám poslední dobou velmi často. Písničky věnované slovanské kultuře, silné riffy, growling a skvělé melodie - to je naprosto ideální; zvlášť teď na podzim. Jednou z mých momentálně oblíbených písniček od Arkony je Arkaim. K tomu ještě poslední dobou poslouchám obzvlášť ráda písničky Odna, Zimushka a Arkona, přičemž jednu věc mají tyto písničky po melodické stránce společnou - všechny jsou spíše pochmurné a přesně to se k podzimu hodí; přesně to mám ráda - právě pro tu pochmurnost a mystično mám ráda i podzim.
Sranda ale je, že si Arkonu oblíbila i moje máti. Jen doufám, že se nerozhodne jet se mnou na Arkonu do Brna - to by byl trochu problém...

Další písnička od Arkony - Odna, kterou už jsem zmiňovala výš. Není tak teskná a truchlivá jako Arkaim, ale má přesně takovou atmosféru, která se hodí k podzimu. Akorát mě štve, že teď by tu měly být teploty kolem dvaceti, což vůbec není příznivé (ne pro mě). Proto doufám, že se mi to vynahradí v zimě.

Eluveitie zkrátka můžu. Dokonce mi byl fakt, že je to jedna z mých oblíbených kapel, i nápomocen ve škole na semináři organilogie. Ovšem doteď nezapomenu na svou úžasnou definici Niněry jakožto "přenosné dřevěné krabičky s kličkou" :-D. Na druhou stranu jsem byla jediný člověk v celé posluchárně, kdo to věděl (a že nás tam bylo). Víc k tomu asi není co dodat :-D

Turisas - to nejlepší na konec. Ten More Miles je stejně jako písnička Stand Up And Fight z předchozího stejnojmenného alba nesmírně motivační a velkolepá. Zvlášť část někde v čase 2:57 - je perfektně čistě odzpívaná a nádherně metaforická - tak, že bych to do Mathiase snad ani neřekla. I když on je vlastně obrovský snílek - jen ne takový poeta a něžná duše, aby psal písničky podobné Máchovým básním. Ovšem tou pasáží mě zrovna překvapil :-)
A další věc se týká přímo videoklipu - je to totiž jediný videoklip, kde je Mathias i bez warpaintu a je mu vidět do obličeje - poprvé byl bez warpaintu ve videoklipu k písničce Rasputin, ale měl klobouk a stále skloněnou hlavu. Já ho bez warpaintu sice znám velmi dlouho, ale je logické, že ne z videoklipů, když tento byl první. A zřejmě i vy uznáte, že je Mathias opravdu hezký chlap (i s warpaintem - mně fakt nevadí). Hlavně je nesmírně talentovaný skladatel a zpěvák (zpěvák s opravdu nádherným hlasem) - to je naprosto "smrtící" kombinace :3. Bohužel o svých přednostech Mathias ví a podle toho se i někdy chová :-P
PS.: Mathias by byl skvělý herec. Ovšem takovému Ollimu bych to plundrování nevěřila - ne, že by neměl talent, ale je na to moc roztomilý :-D

Můžete hádat, proč mám tuto písničku ráda. Asi tušíte - je to proto, že je finsky. Originál je teda Švédsky, ale protože Mathias je hrdý Fin, nahrál ještě i finskou verzi. A víte, co mě právě překvapilo, že ji někdy hrají i na koncertech, a že to Mathias zvládá snad ještě líp než na originálním CD záznamu. Jen nezvládá tak rychle zpívat, protože ta pasáž zpívaná finsky je fakt rychlá :-D. Můžete se sami přesvědčit :-)

Nedávno mi také poslala tip na dobré písničky Kirma Lee, takže až se překlenu přes své "nebudu-poslouchat-nic-jiného-než-folk-metal" období, objevím snad i něco nového. Ale pokud byste měli tip na nějakou dobrou black nebo death metalovou skupinu, byla bych ráda - chci si totiž rozšířit obzory a zatím těch black a death metalových kapel tolik neposlouchám (vždy totiž potřebuju, aby mi někdo nějakou doporučil) :-)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 kirma-lee kirma-lee | 25. october 2013 at 18:25 | React

Ráda ti vždy něco dobrého doporučím ^_^

A ano, Ten More Miles a Mathiase jsi vystihla naprosto přesně, lépe bych to neřekla :D (spíše nenapsala) :)Mimochodem, v poslední době mám též takové folk metalové a power metalové období ;) (Sabaton, Manowar, Turisas, Arkona, Korpiklaani, Ensiferum ... prostě podobné jako ty :D )

2 Inna Centi Inna Centi | Web | 25. october 2013 at 18:43 | React

Však já taky. Naštěstí to většina lidí ocení :-)

Já to říkám pořád, že jsme si podobné :-) ^ ^

3 Zdebra Zdebra | Web | 30. october 2013 at 15:05 | React

Když je řeč o tom folk metalu, tak jsem teď dostala chuť na Kivimetsän Druidi. :) Turisas a Ensiferum bych si mohla někdy zas pustit.

4 Inna Centi Inna Centi | 8. november 2013 at 19:28 | React

[3]: Já zas na Battlelore - zvlášť teď, když jsem si zas po nějaké době pustila Wolfarian, abych o nich mohla napsat něco na DM blog :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama