Žít nebo přežívat

24. august 2013 at 19:53 | Inna Centi |  Kniha myšlenek
Je zajímavé sledovat lidi, kteří měli nějaký sen a vzdali se těsně před cílem, aniž by to samozřejmě věděli. Zabřednou v prostém stereotypu a místo toho, aby se aspoň trochu snažili posunout dál, skončí v zaměstnání, které naprosto popírá jejich přirozenost a osobitost, usadí se a život dožijí tak, že sní o tom, jak budou v důchodě, kterého se mnohdy ani nedožijí, a pojedou na dovolenou někam hodně daleko - dál než do Chorvatska nebo Itálie, jak byli zvyklí. Někteří skončí ještě hůř.

Je jasné, že ne každý může své sny uskutečnit, ale smutné je na tom celém to, že takoví lidé se často před tužbami téměř zcela uzavřou a jakékoliv snění berou pouze jako záležitost dětsky naivních snílků, které tímto předem odsuzují k neúspěchu, neboť oni sami litují toho, že to, co si přáli, neměli. Přitom ještě pořád mají příležitost dosáhnout aspoň něčeho z toho, čeho by dosáhnout chtěli, protože i ti, co si to nepřiznají, protože snílkovství je pro ně slabost a oni se nechtějí v něčem zas zklamat, mají nějaké ambice.
Tak například si představte člověka, který snil o tom, že napíše knihu, která se stane světovým bestsellerem a následně se podle ní natočí film, který si on sám zrežíruje, a že tomuto filmu bude nakonec udělen Oskar, čímž se z tohoto člověka stane nejen úspěšný spisovatel, ale i režisér. Jenže čím byl starší, tím víc se tohoto snu musel vzdát, protože i okolí ho utvrzovalo v tom, že je to něco nemožného; něco nesplnitelného. Tak skončil tak, že si našel nudnou práci, založil rodinu a jediné, na co se těší, jsou dovolené u moře a noci strávené nad oblíbenou četbou. Přitom má ještě pořád, dokud dýchá, šanci si tento sen aspoň částečně splnit. Kdo říká, že knihu vydat nemůže? Kdo tvrdí, že nebude mít úspěch? Sice podle ní nemusí být natočen film, ale pořád může mít aspoň malý úspěch. Myslete si, že jsem naivní, ale sny nás drží naživu a úplně se jich vzdát znamená přestat žít a začít pouze přežívat. A je nerozumné jen tak čekat, až se samo něco změní, až se něco stane, protože osud nečeká - proteče mezi prsty, pokud jen stojíte a čekáte, až vám přijde vstříc - nezastavuje. Sama dobře vím, jak to chodí - byly časy, kdy jsem se cítila úplně na dně a sny jsem odsunula stranou. Jenže čím víc jsem litovala toho, jak hrozné to, co mě do té situace dostalo, je, tím horší to se mnou bylo, protože jsem neměla cíl, ke kterému bych směřovala - jen nekonečnou cestu před sebou. Kam běží běžec bez cíle?

Chápu, že takovéto věci se těžko posuzují a vždy se najde nějaká výjimka, ale co chci tímto článkem říct, je, že se nemáte ani po neúspěchu jen tak vzdávat, protože leckdy vás od štěstí dělil jen kousek. Ale když už nic lepšího, je i to snění o tom, jak si konečně zajedete na dovolenou po roce těžké dřiny vlastně povznášející alternativa - mnohem lepší, než když máte jen prázdné ruce. Hlavně nepřestávejte snít, protože bez snů je jediným cílem smrt (ať to zakončíme hezky "pozitivně" :-)).
 

2 people judged this article.

Comments

1 lapis lapis | Web | 26. august 2013 at 20:17 | React

Ono smrť nie je až tak smutná ako to že väčšina skoro vôbec nežije. Iba spia a snívajú sen o lepšom živote.

2 Inna Centi Inna Centi | 4. september 2013 at 16:11 | React

[1]: To je pravda. Na druhou stranu, někteří se aspoň snaží. Jenže pak tu jsou takoví, kteří si odjakživa myslí, že k nim štěstí přijde samo, nebo že je nejlepší život promarnit. Například jedna spolužačka ze základky - nikdy ani neuvažovala o tom, že by mohla něco dokázat a život radši tráví tak, že ho ztrpčuje ostatním a zabíjí čas na diskotékách nad sklenkami chlastu. Nevidím v tom žádný smysl a když se to tak vezme, tak po duševní stránce je de facto mrtvá...

3 Zdebra Zdebra | Web | 4. september 2013 at 20:14 | React

Přesně to je moje motto: Dreams hold me alive. :-)

4 Inna Centi Inna Centi | 4. september 2013 at 23:02 | React

[3]: Pamatuju. Taky jsem si na něj vzpomněla, když jsem tento článek psala :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama