Of laziness and time

9. february 2013 at 14:50 | Inna Centi |  Written in English
At first: I've decided to write in English to enhance my language skills - I am sure that it could help me a lot. So if you find some mistake, you can correct me. But please, be kind at least - I am not a student of any language school, so don't think, that my language skills are perfect - 'cause they aren't ;-).

I guess you know it very well - the situation, when you have no time, but you'd like to do so many different things. And then, when you finally have some time for yourself, you realize that you actually don't know what to do anything and that you're bored.
Like me last few weeks - I had to study to get good grades, but I wanted to do anything else (even staring at a white wall is sometimes funnier than studying). However I reisted the temptation and I really studyed. Now I have the spring holiday and I suddenly don't want to do the things I had wanted to do a few weeks ago. I don't want to do anything. Is it laziness? Well, probably not entirely, because when I really do nothing, I am bored. But I am still bored! Still and always!

Guess I have to wait for something, what will "catch" me. Some fucking funny work, like... I should play the keyboard and practice reading musical sheets (to read the sheets faster - that's why I am still unable to play continuously) or do my school project; It is not always very funny, but you can kill the time with it and do something effective and useful at the same time. Yeah, maybe I should just practice. I totally have to practice...
Anyway, I am really looking forward to this evening. It's because there will be the report about Lordi in the evening news! Finally! Lordi are my favourite group (one of maaaaany favourite groups) their new videoclip was shooted in Prague! Like my another favourite group Nightwish in 2005 (From Finland just like Lordi... And many other metal and rock groups ;-D). I am really looking forward to the report and the new clip - it's really going to be great as I can see :-D. And click HERE to see something!

Huh, so I am going to do my project now. And then play the keyboard. And do some animations. But at first I am going to publish this article. Click! :-P
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Kirma Lee Kirma Lee | 9. february 2013 at 18:37 | React

Ano, tohle přesně zažívám taky - najednou mám sto chutí dělat tisíc věcí, ale zjistím, že jsem na to příliš líná, tak raději nedělám nic (no raději... pořád lepší, než učení :D ). Ale teď, jak jsem dostala nápady na nějaké tvoření, tak se k tomu nemusím ani dokopávat :D Skvělý článek ;)

P.S.: Jak tam máš to "..was shooted in Prague!" spíše bych tam dala "was made in Prague" myslela jsi to sice ve významu, že klip byl natočen v Praze, ale výraz was made je podle mě používanější ;) Nechci ti do toho mluvit :)

2 Inna Centi Inna Centi | 9. february 2013 at 20:19 | React

Po několika týdnech testů a zkoušení se evidentně člověk  prostě vydá z energie tak, že je absolutně grogy a může jen spát :D. A stejně se zas budu muset učit -_-"

Právě, že když mi před nějakou dobou dal přítel za úkol přeložit mi můj vlastní článek, ve kterém taky bylo "videoklip se natáčel", tak jsem řekla, že byl "made" a on div nevyletěl z kůže - už jen podle toho výrazu v jeho obličeji mi bylo jasné, že jakožto anglista málem dostal infarkt. Nakonec ale jen řekl "Shooted, zlatíčko, The videoclip was shooted..." :D ;)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement