Pseudo-grafici a jiná zvířena z blog.cz

24. january 2013 at 18:29 | Inna Centi |  Kniha myšlenek
Že mí spolužáci v grafice většinou zrovna nevynikají, jsem si už zvykla - oni budou vytvářet stránky, ne designy, protože o to se jim obvykle postará opravdový grafik, jenže každý blog je tak trochu "jiný svět" s vlastními zákony a "pravdami". Každý si utváří svůj malý perfektní koutek se svými pravidly a takový svět si i se svými vládci, obyvateli a náhodnými poutníky žije svým vlastním životem. Do jisté míry je to kouzelné, jenže někdy se nad těmito (některými) světy ježí vlasy a naskakuje husí kůže.


Kolikrát už se mi například stalo, že jsem narazila na blogy, které měly vytvořené designy od někoho, kdo to neuměl, nebo rovnou na blogy autorek takových designů. Většinou to byly designy o celebritách a celkové koncepty těch designů byly buď téměř, nebo naprosto shodné s koncepty designů mnoha jiných autorek. Prostě si ty designy byly až podezřele podobné. Možná i vy jste už na takové designy někdy narazili - obrovská záhlaví, moc málo nebo příliš široká stránka, příliš zaoblené rohy designu, příliš oblázků v záhlaví nebo naopak jen jeden obrázek umístění na střed, špatná kompozice a tak bych mohla pokračovat ještě hodně dlouho. Budiž - někomu se to třeba líbí, ale krom toho, že to na většinu normálních lidí neudělá asi moc dobrý dojem, tak už to ani není originální, protože jak jsem napsala dřív - takové designy, které jsou skoro nebo úplně totožné, dělá každá druhá "grafička" na blog.cz. Stačí už jen to, když jediná autorka svůj koncept nemění, ale co teprve tehdy, když se začnou opičit i ostatní. Každý chce dělat grafiku, ale většina z těch, co jsem tu "potkala", to vlastně neumí - nejde tu ani tak o to, umět s photoshopem, byť to je samozřejmě velmi důležité - mám na mysli lidi, kteří buď nemají vlastní nápady, estetické cítění… Nebo obojí.
O to "lepší" je, když někdo neumí ani s photoshopem, nemá estetické cítění, vlastní nápady a stejně si myslí, že je natolik dobrý, aby si u něj lidé objednávali designy, jako u těch, kteří s grafikou opravdu umí (nemyslím sebe, ale například Gormal, Blanch, Freezy nebo MAKY.OREL). Tím (lidmi, kteří grafiku dělat neumí a stejně si myslí opak) myslím lidi, jejichž designy jsou tak jednoduché, že vypadají, jako by je dělalo desetileté dítě, které se teprve učí s blogem a grafickými programy. Je jedno, že už jsou to lidi dospělí a stejně to vypadá jako od děcka, co se teprve musí naučit s blogem a grafickými programy zacházet; je jedno, že barvy na těch designech absolutně nejsou sladěné; že jedno nejde s druhým vůbec dohromady - téměř cokoliv bych překousla, protože je přece jen chvályhodné, že si někdo dělá vlastní design - sranda nastává ve chvíli, kdy takový člověk začne přese všechno věřit, že je natolik graficky zdatný, že si od něj nechají designy dělat i druzí a ospravedlní to tím, že "v jednoduchosti je krása". Ano, v jednoduchosti krása je, ale to se s ní nejdřív musí umět zacházet, protože je rozdíl mezi jednoduchostí a amatérskou patlaninou.

Tento design jsem vytvořila pro ilustraci, aby mi někdo nenadával, že jsem použila jeho práci a navíc ho zesměšnila. A co si o něm myslíte vy? Líbil by se vám takovýto design?

A tady nejde jen o designy - co třeba "spisovatelské" blogy? Ano, některé povídky/příběhy jsou vážně dobré, jenže všechno má své "ale". Například tehdy, kdy píše povídku nebo fan fiction příběh někdo, kdo krom absolutního nezvládnutí gramatiky, vlastně ani neumí psát - příběhy se opakují (resp. Náměty), objevují se zde šílená a krkolomná slovní spojení, celá idea příběhu je naprosto hrozná nebo se dokonce zaměňují slova. To jsem tak jednou četla fan fiction, kde autorka (tehdy už dokonce dospělá) nějakým nepochopitelným způsobem zaměnila slova potrat a adopce a tatáž autorka později (zřejmě proto, že chtěla vypadat chytře) zaměnila slovo "syntetický" se slovem "identický". Jasně, žijeme v demokratické zemi, ale je asi jasné, že už jen hlavně kvůli sobě bychom se neměli věnovat věcem, které nám nejdou a asi nikdy nepůjdou - jinak to dopadne nakonec spíš tak, že se jen ztrapníme. Navíc má všechno své meze - snad úplně největší blbostí je napsat hovadskou (s prominutím) povídku a hlavní postavě dát naprosto stejné jméno, jako máte vy. I s příjmením a druhým jménem - to už jsem taky zažila.
Je hezké mít koníčka, snažit se zdokonalovat a chtít něčeho dosáhnout, ale když vidíte, že jste se ani po letech nikam neposunuli, radši se trochu kroťte. Věnujte se tomu dál, ale snažte se dělat tak, abyste se neztrapnili. Nakonec by o vás ještě mohly kolovat různé "legendy" blogerským světem a ne vždy by se vám to asi líbilo.
 

1 person judged this article.

Comments

1 kirma-lee kirma-lee | Web | 24. january 2013 at 20:49 | React

Páni, ty jsi v tomhle článku opravdu upřímná ;) Jinak jsem si vzpomněla, na koho tím narážíš :D Mimochodem, jednoduché designy jsem dělala také, jsou opravdu hodně jednoduché a lidi si je ode mě objednávali... a v tu dobu jsem zjistila, že mi grafika skoro vůbec nejde, takže jsem s tím sekla. Bylo to totiž až příliš jednoduché...

Co se týče psaní, to se postupem času vyrýsuje podle toho, jestli daná osoba hodně čte a jestli má dobrou fantazii. K tomu musí řešit ještě takové ty spisovatelské věci jako kompozice, postavy, obsah... jak jsi výše napsala ;) Ale to, co píše ten člověk, na kterého je celý článek (evidentně :D) mířen, tak ty povídky jsou na úrovni malého dítěte... a v takovém věku si splést potrat s adopcí.. What the hell?

P.S.: Ten design má moc křiklavé písmo, bolely by mě z něj oči :D ale hezký obrázek v záhlaví ;)

2 Inna Centi Inna Centi | Web | 27. january 2013 at 15:09 | React

[1]: A proč nebýt? Tohle je jeden z případů, kdy se člověk upřímnosti nevyhne ;) :-)

Jo, já vím, že jsi designy dělala, ale ty byly vlastně podle mě dobré. Jedoduché, ale dobré. Myslím spíš lidi, jejichž design vypadá jako ten, co jsem vytvořila jen jako ukázku do tohoto článku ;)

Já vím a chápu to, jenže jsou takoví, kteří čtou (nebo to apsoň tvrdí), píšou už delší dobu, jsou už dost staří a stejně píšou jako desetiletí, ne-li hůř :D
Však víš, kdo mě k tomu inspiroval :D

To byl záměr - snažila jsem se napodobit designy té slečny, která si myslí, že má natolik dobré estetické cítění, že se může prohlásit za grafičku :-D

3 Sophii Sophii | Web | 2. february 2013 at 17:59 | React

:D pseudografici, známe :D... To jsou někteří takoví, co si sotva založí blog, napráskají tam do toho nějaké ty barvy, písmo a jiné, za den tam naperou 20 (nejlépe zkopírovaných) článků, prohlásí o sobě že jsou velmi graficky schopní a o jejich vyjadřovacích schopnostech na blogu ani nemluvně. Měla jsem s pár takovými blogy čest. A na rčení: když něco neumím, tak ať to radši nedělám je hodně pravdy.

4 Inna Centi Inna Centi | 2. february 2013 at 20:01 | React

[3]: Abych pravdu řekla, tak se s tím sektávám poměrně často a vždy se v takovém případě chytám za hlavu :D. Dokud si dělají designy jen sami pro sebe, tak si říkám, že je jejich snaha a touha mít vlastní design chválihodná, ale horší je to tehdy, jak začnou s objednávkami. Jak já jsem si oproti ostatním, co se grafice věnují, připadala méněcená, dokud jsem neviděla výtvory některých jiných :D

Ale sranda je, a to jsem zapomněla zmínit, když se lidi, kteří neumí anglicky, pokoušejí psát anglicky texty k písničkám. Nejlíp, když jde o písničku, kterou složil nějaký jejich kamarád a oni se nabídli, že text složí oni (samozřejmě, pokud vím, šlo vždy jen o pokusy amatérských hudebníků, pro které je to jen koníček). To už jsem jednou taky viděla a mohla jsem se potrhat smíchy :-D

5 Sophii Sophii | Web | 3. february 2013 at 12:22 | React

[4]: :D no někteří neumí ani pořádně česky, natož tak pak anglicky, nebo nějakým jiným jazykem :D teď nedávno jsem se dala na Postcrosing.. asi před týdnem mi došel jeden pohled z Taiwanu a teda tam ta angličtina dostávala zabrat. Já teda nejsem žádný odborný angličtinář ale mít problém se základními věcmi jako je I am, you are.. a jiné? Budiž, omlouvá chlapce to, že je z Číny a učit se angličtinu a ještě k tomu naše písmo je namáhavé :-)

6 Inna Centi Inna Centi | 7. february 2013 at 19:27 | React

[5]: No právě to je často problém - neovládají ani svůj rodný jazyk a troufnou si psát písničku v cizím jazyce :-D

Já si píšu s Ukrajinkou (nedávno mi psala, ale dopis nikde, což se ale bohužel zvláště na Ukrajině stává). Nicméně ona chodí na jazykovku a v tomto případě to musí být hrozné pro ni něco po mě číst - já v angličtině nejsem tak zdatná jako ona ani náhodou :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement