Mýty a fakta o Vikinzích

27. january 2013 at 15:19 | Inna Centi |  Kniha myšlenek
Nedávno jsem v televizi viděla jeden seriál, který pojednává o tom, jak by dopadl souboj dvou bojovníků nebo skupin z úplně jiné země nebo doby a za normálních okolností by se nemohli nikdy setkat. Ten den mezi sebou měli bojovat severští Vikingové (záměrně nejsem konkrétní) a japonští samurajové. Japonci, kteří Samuraje zastupovali jakožto odborníci na jejich zbraně, celou dobu chlapíky, kteří zastupovali Vikingy, uráželi. Vždy se to týkali toho, že Vikingové bojovali silou a oni rozumem. Fajn, dobře; to bych přežila, ale začala jsem být naštvaná, když z Vikingů začali dělat úplné trotly a z Japonců naprosté mistry. Mistry naprosto všeho; členy nejlepšího národa na světě. Krom toho, že i když samurajové byli skvělí bojovníci, určitě se ještě najdou lepší, hlavně není pravda, že Vikingové a obecně barbaři, byli idioti. Ta jejich namyšlenost a arogance mě neskutečně štvala.


Myslet si, že jeden národ může být jednoznačně nejlepší, je už samo o sobě ujeté, ale snad ještě ujetější je tvrdit, že lidé z určité části světa jsou méně inteligentní jen proto, v jakých žijí podmínkách, jak (jejich předkové i oni sami) bojují nebo podle toho, jakou mají pleť a jak vypadají.
Každý stát je něčím charakteristický - například Němci jsou rozpínaví, militantní a zároveň velmi precizní; my Češi jsme často drzí, ale na druhou stranu obvykle i velmi poslušní a naivní - ne hloupí, ale dětsky naivní; je jedno, o jak inteligentního člověka jde. A třeba takoví Švédi, ti jsou zas velmi vyspělí.
A to si vemte, že právě Švédi, jejichž předkové byli tak bojovní, jsou na tom tak dobře - politická situace je dobrá, ekonomická také a krizi řeší tím, že snižují daně, což ("překvapivě") zabírá. Mají dobrý vkus a i jejich jídla jsou v jiných státech velmi oblíbená. Nebo Fini - o těch si mnoho lidí myslí, že jsou to introvertní ochlastové, které ale není radno naštvat. Přitom jsou to skvělí umělci - mají slavné spisovatele, hudební skladatele a celkově se proslavili právě svou hudbou. Mají také skvělou lékařskou péči a školství - dokonce jsou na tom v těchto směrech snad nejlépe z celé Evropy. A tak bych mohla pokračovat dál a dál. Tak mi řekněte, v čem jsou nevyspělí…
Ale o tom jsem ani tak psát nechtěla. Spíš jsem chtěla vysvětlit, proč se "Viking" nerovná "buran".

Severské státy nikdy nebyly nevyspělé, i když proti soupeři uplatňovaly sílu, a je hloupost to soudit právě podle způsobu boje. Ale proč se o nich vlastně mluví jako o "Vikinzích", když se pojmem "Vikingové" označovala jen úzká skupina bojovníků, kteří byli tehdy něco jako severská mafie? Protože to ne každý ví. Ale to je stejně jedno, protože jinak dávné obyvatele severu nikdo ani jinak neoznačuje a cokoliv jiného by asi jen mátlo.
Takže Vikingové, ať se to nikomu neplete, rozhodně nebyli nevyspělí. Díky svým mnohým cestám se totiž dostali i do zemí, jejichž obyvatelé velice dbali na osobní hygienu. Tento zvyk, řádně pečovat o své tělo, přejali a přivezli ho s sebou i domů na sever, což způsobilo, že se seveřané myli jednou za týden, díky čemuž svého času byli nejčistotnějšími obyvateli Evropy. Oproti obyvatelům zemí, kde se tomu naučili, to ale bylo ještě pořád málo, což je podle mě ovšem celkem pochopitelné vzhledem k tomu, jaké je na severu klima.
Další věcí je, že si velmi vážili žen. Ty jim totiž rodily potomky, ale také se jim vyráběly lodní plachty, které byly v mnoha případech právě tím klíčem k jejich mořeplaveckým úspěchům. Navíc Vikingové věřili, že mají ženy magickou moc a také, že jsou schopné vidět do budoucnosti. Možná i právě proto odevzdávali Vikingové veškeré zlato a jiné poklady hned po návratu z nebezpečných výprav svým manželkám. (*Nevím, jestli by se toto zjištění Mathiasovi líbilo, každopádně by si měl jakožto správný Viking urychleně najít nějakou manželku, které by mohl odevzdávat zlato :-D*)
Ovšem manželky měly, v případě, že se k nim jejich manžel nechoval slušně, možnost rozvodu. A rozhodně to nebyla pro ženu potupa - naopak to byla potupa pro muže, protože to znamenalo, že jeho žena ho tím zavrhla. K ženám měli tedy Vikingové takovou úctu, že jim dali možnost rozvést se. V jiných zemích, leč pohanských, bylo něco takového mnohdy (ne vždy) naprosto neslýchané. Ale možná, že nebýt křesťanství, které nadřazovalo muže nad ženy (bohužel to najdete dokonce psáno v knize Genesis), byla by v dalších letech celá Evropa stejně nebo podobně vyspělá jako sever.
Zřejmě právě díky tomu, jak seveřané přijali (resp. Nepřijali) křesťanství, bylo v době honů na čarodějnice na severu mnohem méně upálených, umučených a jinak zavražděných než v ostatních částech Evropy. Nejhůř na tom bylo Španělsko, kde měla inkvizice velmi dlouhou tradici a nejlépe na tom byly právě naše "nevyspělé" severní národy.

Ale zase se nebojte, že my Slované bychom se museli nějak stydět - svého času jsme byli v Evropě také velmi uznávaní. Například jsme měli jako jedni z mála něco jako demokracii - stejně, jako to měli na severu. Když v jiných zemích měli své krále, my měli zasedání. Ale o tom zase jindy.
 

1 person judged this article.

Comments

1 kirma-lee kirma-lee | Web | 29. january 2013 at 17:55 | React

Máš svatosvatou pravdu. Severské země jsou mnohem vyspělejší a i když nepřijali tolik křesťanství, oni se nepotřebují tak strašně vázat na nějaké země, jako my. My sice měli za Masaryka obrovský ekonomický rozkvět a byli jsme další nejvyspělejší zemí světa, ale teď se to vytratilo. A víš proč? Jsme v EU. A strašně se o to opíráme. Politiku také nemáme nějak ideální.

Co se týče toho Japonska, tady se trochu dávají do sporu bojové strany, u kterých něco obdivuji :D Japonci bojují hlavou, Seveřané svou silou a každý je něčím výjimečný :D Ale tady je to v tom případě vyzdvihování jednoho národa nad druhým (je na to jeden jednotný název, ale už si nepamatuji jaký).

Jinak opravdu dobrý článek a zamyšlení ;)

2 Inna Centi Inna Centi | 31. january 2013 at 15:30 | React

[1]: To je pravda - mnoho lidí si myslelo, že takto sjednotit evropské národy je dobrý nápad, ale to by museli být všichni lidé mnohem vyspělejší (zvlášť politici). Mohlo by to fungovat, kdyby měli všichni stejný jazyk, zvyky, tradice a povahové rysy, jenže to už by pak byl opravdu jeden velký národ a bůhví, jestli funkční. Ekonomická stránka je další věc, ale podmínky to chce minimálně podobné - aspoň tu inteligenční vyspělost.
Ale je zajímavé, že už Sibylla předpověděla doslova, že "I bude selský lid nucen, aby zadarmo obilí dovážel a skoro všecku svou sklizeň odvážel."

Každý způsob boje má klady a zápory, ale hlavně to nic nevypovídá o celém národě. Například Slované byli vážení a obávaní bojovníci, kteří díky svým schopnostem obsadili obrovskou část Evropy. A kde jsme teď my Češi, jakožto Slované? Zlomení a bezbranní...
Škoda mluvit - takoví odvážní bojovníci a národ stejně na kolenou :P

Děkuju :-)

3 Sophii Sophii | Web | 2. february 2013 at 17:38 | React

Velmi zajímavý článek. Na sever bych se určitě někdy chtěla mrknout. Navštívit Finsko a Švédsko, to bych opravdu brala. Neni to zas tak dávno co jsem měla pustěné staré záznamy z Cestománíe a sledovala jsem zrovna díly o těchto dvou severských státech. Navíc sou to státy opravdu vyspělé.
Nás a naše poměry k EU nebudu komentovat. Nechápu proč jsem tam lezli a i když mě Klaus s tou amenstií nasral na ultimum, myslím že můžeme být rádi že nebyl uplně porevropský a nepodepsal většinu evropských paktů. To by to s námi šlo možná z kopce ještě víc.

4 Inna Centi Inna Centi | 2. february 2013 at 19:55 | React

[3]: Děkuju, jsem ráda, že článek zaujal :-)
Jsou to úchvatné země s nádhernou přírodou a i pokud jde o povahové rysy tamních obyvatel, myslím, že by se mi tam opravdu líbilo. Proto taky už dlouho sním o tom, že bych se tam jednou odstěhovala (až naučím finsky - pokud někdy). Nebo aspoň podívala. Pořádně si to tam prohlédnout.

To je pravda. Taky nechápu, jak je možné, že jsme tam chtěli (někteří). EU prostě nemůže fungovat - zvlášť, když si jednotlivé státy neumějí pořešit vlastní problémy a mají se starat o problémy ostatních národů, i když ty podmínky vůbec neznají. Škoda mluvit.
A pokud jde o Klause, tak v tom taky souhlasím - já ho nikdy moc nemusela, ale byla jsem ráda, že má k EU takový postoj, jaký má.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama