S naší hudbou to evidentně jde od desíti k pěti

13. december 2012 at 15:39 | Inna Centi |  Psáno v notách
Před nějakou dobou, když bylo vyhlašování slavíků, mi přišla na mysl jedna taková neodbytná myšlenka - s naší hudbou to jde od desíti k pěti; prostě to jde do kelu. Přitom tady je dost metalistů rockerů a celkově lidí s dobrým vkusem, tak kde je chyba? Žádného slavného hudebníka, kterému by se povedlo prorazit i do jiných zemí, nemáme (když nepočítám Káju Gotta) - buď je to opravdu jen břečka nebo se tomu hudebníkovi/těm hudebníkům nedaří prorazit. Přitom těm horším (NightWork, Tereza Kerndlová a jiné popové pseudo-hudební shi*y) se prorazit povedlo. Ale upřímně mi řekněte, kdo si proboha může jejich alba kupovat? Pořád písničky od některého z takových interpretů slyším v televizi, čtu o nich na internetu, ale kde se tu vzali, když se vlastně z těch nejslavnějších dá poslouchat jen málo co.

Ale přesto je tu naděje. Jenže těm nadějím se prorazit moc nedaří, a aby se stali slavnými v zahraničí, se nejdřív musejí proslavit tady - aspoň tak to obvykle chodí. A prorazit se jim nedaří právě proto, že u nás jsou vydržováni výše zmínění pseudo-umělci. Jako by to bylo stigma z dob komunismu, kdy se tady zpívalo o motýlcích, kytičkách a bůh ví o čem ještě. Jediná kvalitní hudba byla zřejmě opravdu právě ta rocková nebo bigbítová, jenže ta se do popředí ani přímo dostat nemohla (nebo dostala, ale obnášelo to riziko a stejně vždy slízla smetanu Helenka s Kájou). Ale to je jedno - stejně pořád platí, že ti kvalitní muzikanti jsou obvykle zadupáni do země něčím, co bych v životě poslouchat nemohla. A neříkejte mi, opravdu to nezkoušejte, že to tak bylo vždy - co třeba Dvořák se Smetanou? Nebo písnička "Škoda Lásky"? To všechno dokázalo prorazit. A najednou konec - na scénu přichází "odrůda" písniček, která se drží až doteď…
A to tu, jak už jsem psala před chvílí, vážně máme i kvalitní hudbu (i pro mě to bylo docela překvapivé zjištění po tom všem) - třeba Final Fiction (Nu-emo-rock, Jihomoravský kraj) nebo Eagleheart (Power metal, Jihomoravský kraj) a další (přičemž tyto dvě skupiny jsou vážně dost dobré - zvlášť na naše poměry). Tak proč se o nich dozvídám až po delší době, náhodou a jen třeba prostřednictvím internetu? Jo, protože tady mají větší hodnotu kapely a hudebníci, kteří za moc nestojí. I když jinde ve světě je to stejné - vemte si třeba momentální hit "One Erection" (jak jim ráda říkám). Jenže oni jsou, pokud vím, z Británie a tam to kompenzují třeba Iron Maiden, Paradise Lost, Judas Priest a další. U nás nic, co by stálo za řeč a zároveň to bylo slavné i v jiných státech, protože jak už jsem psala předtím - pokud to opravdu dobré je, tak to nemá šanci proslavit se.
Ale budiž mi útěchou aspoň to, že ani ty shi*y se v zahraničí stejně neproslaví a štvou tedy jen nás. Pointa článku je tedy taková, že na povrchu naší hudební scény je břečka, která neuchvátí, ale pokud dobře hledáte, tak můžete narazit i na hudbu, která už za něco stojí. Jen je bohužel v pozadí a cestu k ní si musí najít každý sám usilovným hledáním.

Eagleheart - Creator Of Time

Final Fiction - Two Sides

A co vy? Znáte nějakou českou nebo slovenskou kapelu nebo interpreta, o němže se nic moc neví, ale ta hudba vážně stojí za to? ;-)
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 Sophii Sophii | Web | 13. december 2012 at 19:23 | React

No já zírám, doteď jsem žila v domění, že v ČR metalové skupiny vymřely.. Ale teda ty Eagelheart, ti fakt šlapou.. škoda škodoucí, že nás nereprezentuje něco takového.

2 Inna Centi Inna Centi | 14. december 2012 at 19:29 | React

[1]: Nevymřely, ale jen o nich prostě není slyšet. Jo, to jsou tu ještě známější jako třeba Arakain, se kterými zpívala i Bílá (byla s nimi i na minulém ročníku MORu a to jsem fakt nestačila zírat, jak jí to s nima neuvěřitelně šlo), ale tyto dvě až tak známé nejsou - o Arakainech je slyšet podstatně víc ;)

3 Kirma Lee Kirma Lee | 14. december 2012 at 22:49 | React

Vzpomněla jsem si na Škwor, Kabáty... ty jsem jako malá poslouchala, vždy jsme si prozpěvovali Pohodu... anebo Aleš Brichta je skvělý. Potom Visací zámek (kdo nezná Známku Punku, jako by ani nežil).

Jinak co jsem nedávno hezky vyhrábla na netu, když jsem opravdu dobře hledala je slovenská skupina Ending The Vicious Cycle. Je to gothic-rocková skupina, založená asi v roce 2011 a hrozně moc mě uchvátil song 1000 Words. Doporučuji ;)

4 Inna Centi Inna Centi | 15. december 2012 at 13:48 | React

[3]: Kabáty jsem taky poslouchala - ty má totiž ráda i moje mamka, i když než Pohoda, je lepší spíš písnička Corrida ;)

Jinak Škwor, Brichta nebo Visací Zámek jsou docela známé skupiny/interpreti. Jen mě nijak moc neoslovili ;)

Ale o Ending The Vicious Cycle jsem ještě neslyšela. Děkuju za doporučení :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement