Realita proti fantaziím a snům

24. december 2012 at 14:09 | Inna Centi |  Kniha myšlenek
Varování: Velmi klišoidní a přeslazený článek...

V menu mám jeden hezký citát, který v překladu zní: "Jen ve svých snech mohou být lidé skutečně volní, tak to vždy bylo a dál i má být" (je těžké to přeložit tak, aby to dávalo smysl a zároveň se to aspoň trochu rýmovalo). Přemýšleli jste nad tím někdy? Pokud jde všechno ve vašem životě jako po másle, tak možná ne, ale možná vás už někdy napadlo, že sny a naděje jsou vlastně věci, které nám nesmírně pomáhají hlavně v náročných chvílích. Proč? Protože v našich představách je možné cokoliv a tak se vždy můžeme chlácholit světem, který si utváříme v naší mysli. Záleží jen na tom, jestli nám to stačí.

Kdykoliv je mi těžko, tak se představuji něco hezkého. Svět uvnitř mé mysli je naprosto jiný a já ho můžu přetvářet, jak jen chci. Zároveň mi to i poskytuje jistou naději, že se něco změní, a že trápení nějak přejde. Důležité je, věřit tomu. Možná to zní naivně, ale funguje to. Alespoň u mě. Ale i kdyby mi nepomohly mé sny nic změnit nebo mi nevnukly žádnou skvělou ideu, pořád mi aspoň můžou pomoci od trápení (alespoň na chvíli).
Ruku v ruce s mými sny jdou přání (jak jinak, taky). Kdykoliv se nějaké z nich splní (byť i to nejmenší), mám pocit, že jsem na správně cestě a že se nemám vzdávat; že se moje sny možná jednou splní alespoň z části. Vždyť některé sny se přece jen splnily, byť to vypadalo beznadějně a trvalo to docela dlouho, než na ně došla řada. A pořád mi to dává jistou naději. I tady je důležité věřit tomu. Taky když se vzdáte po prvním neúspěchu, moc šance vám nezbyde.
Jistě, celé to zní přeslazeně a "klišoidně", ale síla našich představ, myšlenek a snů se opravdu poněkud podceňuje. Není to jako s tou známou rodičovskou lží, kdy děti často slýchávají, že musejí věřit, že je to právě Ježíšek, kdo jim nosí dárky, jinak jim žádné nepřinese. Tohle je spíš jako sugesce nebo placebo efekt. I když ani to není to správné přirovnání. Fantazie a sny mají ve skutečnosti velkou moc, jenže záleží na tom, jak se k této možnosti člověk postaví. Pokud svůj sen, kterého chce dosáhnout, rovnou vzdá, zamává bílou a rozloučí se s jeho realizací, tak je celkem jasné, že on ten sen sám nepřijde. Obvykle vám nikdo nic jen tak nedá a nic jen tak samo naprostou náhodou nepřijde. Spíš tomu musí člověk věřit, jít si za tím a upřímně - být i trochu naivní. Prostě nevidět a neposlouchat okolí. A to je právě to - někdy je to sám člověk, kdo si zavírá cestu k cíli, protože většina z těch, kteří si svůj sen splnili (a splnili si ho čestně) si za tím šli, věřili mu a udělali pro jeho naplnění mnoho.
Na druhou stranu, člověk musí znát správnou míru. Musí poznat, kdy je lepší být naivní a žít v iluzi, a kdy je lepší stát nohama na zemi a pořádně se dívat kolem sebe, aby mu to, na co tak dlouho čekal, neuteklo před nosem. Co si vyberete, když je vám smutno? Co si vyberete, když máte příležitost splnit si některé z vašich přání? Rozhodnout se musí člověk sám.
O mně ale máma často říká, že já si umím přát. Možná na této mojí teorii tedy bude něco pravdy. Ale přeberte si to, jak uznáte za vhodné - možná je to pro většinu spíš jen přeslazený článek plný hloupých idejí. A já to nikomu neberu ;-).

Článek na téma týdne "Zavři oči a otevři mysl. Co vidíš?"
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 batworld batworld | Web | 24. december 2012 at 14:22 | React

Pášeš moc hezky máš talent a hezký blog:)

2 Eggie Eggie | Web | 24. december 2012 at 14:48 | React

Krásný článek, máš úžasné vyjadřovací schopnosti:)

3 Marja Virtanen Marja Virtanen | 24. december 2012 at 14:59 | React

Kdybychom se nechali obklopit pouze realitou, za chvíli bychom zešíleli a to dočista. Právě sny a vytvoření vlastního fiktivního světa jsou nejlepší zbraní proti stresu, depresím a sebedestrukce. Je proto dobře, že máš své vlastní já a nenecháš se moc ovlivňovat druhými.

Skvělý článek, ostatně jako vždy, ale tenhle mě donutil se vážně zamyslet ;)

4 Inna Centi Inna Centi | 24. december 2012 at 15:58 | React

[1]:[2]: Díky :-)

[3]: Děkuju :-)
Přesně tak - člověk musí poznat tu správnou rovnováhu, kdy se nechá unést fantazií, a kdy bude mít oči otevřené, aby mu nic neuteklo :-)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement