Hey, apocalypse! I am waiting!

15. december 2012 at 16:49 | Inna Centi |  Written in English
Ok, I am just kidding - I don't believe that the apocalypse will come this year. Why should it happen this year? Because of that Mayan calendar ended with year 2012? Oh, come on - if the apocalypse would come with every calendar's end, it would come every year on 31st of December. The Mayans didn't just create a new calendar - maybe they just didn't predicted that the world would exist for such a long time or they just missed it. Or people think that someone would ever create a never ending calendar? Bullshit. I say, bullshit.
Or maybe they were wrong. But can you imagine it? It's 22nd December and people, who were scared of "the great ending", are like "Yay, apocalypse didn't come this year! We're alive!" but suddenly: "BOOOM!" and it's actually happening right now... It would be pretty funny, am I right?


But in case that the apocalypse will come this year, I hope that it will be badass and epic, so I could listen to some epic songs.

...For example Carmina Burana (O Fortuna) by Carl Orff

...Or Planet Hell by Nightwish (yeaaaah \m/)

Four horsemen of the apocalypse in the sky, hell flames and dying people everywhere - gonna be fun with this music, muehehehe...

Note: I've decided to write in English to enhance my language skills - I am sure, that it could help me a lot. So if you find some mistake, you can correct me. But please, be kind at least - I am not a student of any language school, so don't think, that my language skills are perfect - 'cause they aren't ;-).

PS.: Komentáře mi můžete psát normálně česky nebo slovensky - pokud jste se podívali do menu, tak vám musí být jasné, že cizinka rozhodně nejsem (a zvlášť pokud umíte anglicky a všimli jste si těch chyb) :-D.
 

1 person judged this article.

Comments

1 terezka66 terezka66 | Web | 15. december 2012 at 16:59 | React

Skvělej článek, mám na to stejný názor 8-)

2 kirma-lee kirma-lee | Web | 16. december 2012 at 10:21 | React

Máš pravdu, že je kravina, aby Mayové vytvořili nikdy nekončící kalendář, to by museli být asi megainteligentní mimozemšťané. Také nevěřím na konec světa. Ono se možná něco změní, má být prý 3denní tma (odpojení od elektriky apod.) ale teda nevím, čemu mám věřit. Že se země dostane do jiné dimenze, no nevím... Vlastně si tím pomáháme i sami. A když už každou světovou kauzu připisují konci světa, to už mi přijde naprosto šílený.

3 Inna Centi Inna Centi | 17. december 2012 at 21:06 | React

[2]: No, něco se zmanit může, ale těm apokalyptickým vizím nevěřím. Třeba to s tím nulovým pásmem - to byla první kategorie - třeba to, že má být tři dny ticho, protože to by muselo být buď vákuum (takže by se nedalo dýchat a tudíž by to nemohl nikdo přežít a tím pádem jsou veškeré "zaručené" návody na přežit zbytečné) nebo se ty zvkové vlny musely "znegovat", což se dělá u pilotů, ale neřekla bych, že by bylo možné něčeho takového dosáhnout po celé zemi a jen tak.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama