I wish I had more time

20. october 2012 at 14:49 | Inna Centi |  Written in English
At first: I've decided to write in English to enhance my language skills - I am sure that it could help me a lot. So if you find some mistake, you can correct me. But please, be kind at least - I am not a student of any language school, so don't think, that my language skills are perfect - 'cause they aren't .

Last weeks were horrible - everything was revolved just about school and things associated with it. Now it's Saturday and I totally don't know what I should do, because I am so tired I don't wanna do anything. Even though I have many things to do. I wanna just rest…


But I don't think I am wasting my time, because everyone needs to relax sometimes. We're not robots to be able to work and have good ideas without the rest. Sometimes it's just better to do nothing… Or better written - not to do things that deplete you. I know it's difficult, because there are so many things we have to do and do the things in time limit, however without the rest we wouldn't have been able to do them anyway.

When I have no time, I dream. It makes me feel stronger, at least a bit more inspired and free. You know, only in dreams we are truly free, so to escape from our "time prison" we can use our imagination.
But do what you thing it's right - maybe there is someone, who is delayed by dreaming while working. Hm, this sentence seems and sounds really strange….

Anyway, remember (especially you, workaholics) that without the rest our lifes will be shorter. You have to work to earn some money, I know, however if you just works, you'll only have a money but no time to enjoy your life… Or, just do what you want - I can't tell you what you yhould do

P.S.: Sorry for bullshits

P.P.S.: Komentáře mi můžete psát normálně česky nebo slovensky - pokud jste se podívali do menu, tak vám musí být jasné, že cizinka rozhodně nejsem (a zvlášť pokud umíte anglicky a všimli jste si těch chyb) .
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 ruthi. ruthi. | Web | 20. october 2012 at 15:00 | React

Yes, I need to rest, too ^^ Just lay in my bed and dream... About better thing and about future :P Without dream, my life will be boring :D

I think, you are good at english... I'm not so ^^

I am going to visit your blog another time! ;)

2 Inna Centi Inna Centi | 20. october 2012 at 15:08 | React

[1]: Thanks :-)
Everyone needs relaxing and dreaming to be able to live, but some people just thinks that it delays them or they really have no time. However we shouldn't just work ;)

Aww, thank you :3 :-)

3 Kirma Lee Kirma Lee | 21. october 2012 at 9:54 | React

Ok,jsem teď trošku línější psát anglicky, tak aspoň nějaký komentář sesmolím česky :D

Je lepší utíkat do snění, než pořád žít v tý krutý realitě, mám takový pocit, že kdybych nesnila, brzo bych se v tom reálnym světě asi zbláznila (což už se taky nejspíš stalo :D ). Většinou se mi hodně věcí nechce dělat, tak se aspoň věnuju tomu, co mě baví a co mě zrovna napadne. Bacha, políbila mě zase ,,podzimní múza,, (že by podzim bylo nejlepší období na nějakou inspiraci? :) ), tudíž u mě přibydou asi nějaký obrázky, kresby, příběhy, nebo designy :)

4 Inna Centi Inna Centi | 22. october 2012 at 17:49 | React

[3]: No já právě musím díky nedostatku času utíkat pořád. A kdyby jen kvůli času - mně se hlavně prostě chce :D

Horší je, když je člověk tak unavený, že nechce dělat vůbec nic :D

To je dobře - už se moc těším :-)
Kéž by ta múza políbila i mě :D ;)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama